وبلاگ

در
احتمالا تا بحال گذرتان به مکانیکی افتاده است و شاید با شنیدن برخی اسامی مانند : کارتر ، پیستون ، میل سوپاپ، انژکتور ، یاتاقان  و یا تسمه تایم به این فکر افتاده باشید که در مورد قطعات ماشین تحقیق کنید .
در این مقاله از سری مقالات خانم مکانیک قصد داریم شما را با قطعات داخلی موتور خودرو آشنا کنیم. با ما همراه باشید.
 

 اجزایی که در این مقاله با آن آشنا خواهید شد :

 

1. بلوک سیلندر
2. سرسیلندر
3. واشر سرسیلندر
4. میل لنگ
5. میل سوپاپ
6. سوپاپ
7. شاتون
8. پیستون
 
 

1- بلوک سیلندر

اولین و مهمترین بخش موتور ماشین همان بدنه یا تنه‌ اصلی موتور است که اصطلاحا به آن بلوک سیلندر می‌گویند. این قطعه نقش شاسی اجزای داخلی را بازی می‌کند. به طوری که میل ‌لنگ، پیستون و شاتون، سرسیلندر، کارتل و کلیه قطعات جانبی روی این قطعه سوار میشوند بدلیل آنکه عمل جرقه‌زنی و احتراق درون این بلوک انجام می‌شود و همچنین تغییرات دمایی ناگهانی و شدید را نیز تحمل میکند باید مقاومت دمایی بالایی داشته باشد. معمولا جنس این قطعه از ریخته‌گری آلیاژی مانند آلومینیوم یا چدن می‌باشد .
 
وظیفه اصلی : نگه داشتن قطعات موتور

بلوک سیلندر

 
 

2- سر سیلندر

 این قطعه بر روی بلوک سیلندر نصب میگردد و مجموعه سوپاپ ها ، میل سوپاپ ، انژکتور ، شمع ، مانیفولدهای گاز اگزوز  و اتاقک احتراق را در خود جای داده است . جنس سرسیلندر در خودروهای جدید اکثرا از جنس آلومینیوم است. این قطعه یک محدوده تحمل فشار دارد و اگر فشار بیشتر از حد به آن وارد شود سبب ایجاد آسیب شده و اصطلاحا سرسیلندر می‌سوزد. در این حالت معمولاً باید سرسیلندر را تعویض کرد که البته هزینه زیادی در پی خواهد داشت .
 
وظیفه اصلی : ایجاد مکانیزم احتراق در موتور
 
 
سرسیلندر
 
 
 
 

3- واشر سرسیلندر

این قطعه مابین سرسیلندر و بلوک سیلندر قرار میگیرد و وظیفه آن آب‌بندی موتور و جلوگیری از نشت آب به بیرون است و باعث میشود آب و روغن بدون مخلوط شدن در موتور گردش کنند . این قطعه یکی از قطعات مهم موتور خودرو میباشد و جنس آن از پنبه نسوز و فولاد با کیفیت و مس است . اگر خودرو شما آب و روغن قاطی کرده و آب از اگزوز آن خارج میشود به احتمال زیاد واشر سرسیلندر آسیب دیده که اصطلاحا به آن سوختن واشر سرسیلندر میگویند . برای جلوگیری از آسیب به موتور بهتر است در چنین حالتی خودرو تا تعمیرگاه بکسل شود .
 
وظیفه اصلی : عایق بندی موتور
 

واشر سرسیلندر

 
 
 

4- میل لنگ

وظیفه میل لنگ تبدیل حرکت خطی پیستون‌ها به حرکت دورانی  (چرخشی)  می‌باشد. به این صورت که این قطعه نیرویی که بر اثر حرکت رفت و برگشت (خطی) پیستون ایجاد می‌شود را به حرکت دورانی (چرخشی) برای چرخش و حرکت چرخ‌ ها تبدیل می‌کند. جنس میل لنگ ترکیب فولاد و کربن با فلز نیکل و فلز کروم میباشد . تاب برداشتن یا ترک خوردن میل لنگ از  موارد خرابی میل لنگ محسوب می شود.
 
وظیفه اصلی : تبدیل حرکت خطی پیستون به حرکت چرخشی
 

میل لنگ

 
 
 
 

5- میل سوپاپ

میل سوپاپ که میل بادامک نیزنامیده میشود وظیفه باز و بسته کردن سوپاپ‌های ورودی و خروجی  دارد . منظور از سوپاپ‌های ورودی همان سوپاپ‌های ورود سوخت و هوا به سیلندر و منظور ازسوپاپ‌های خروجی همان سوپاپ‌های خروج دود از سیلندر است. باز و بسته شدن سوپاپ‌ها بر عهده‌ی میل سوپاپ است و تنظیم زمان بندی این کار با تسمه‌تایم (تسمه اتصال میل سوپاپ به میل لنگ) صورت می‌گیرد. کمبود روغن در موتور می تواند باعث آسیب دیدن میل سوپاپ شود . 
 
وظیفه اصلی : کنترل و زمان بندی سوپاپ ها
 

میل سوپاپ

 
 
 
 

6- سوپاپ

سوپاپ یک قطعه‌ کوچک است که بعنوان دریچه ای برای کنترل ورود سوخت و هوا به سیلندر و خروج دود از آنها تعبیه شده است . سوپاپ ها به دو دسته‌ سوپاپ‌های ورودی (سوخت و هوا) و سوپاپ‌های خروجی (دود) تقسیم می‌شوند که هر کدام کانال‌های مخصوص به خود را از محفظه‌ احتراق جدا می‌کنند. سوپاپ‌ها توسط میل سوپاپ باز می شوند و توسط یک فنر به نام فنر سوپاپ به حالت اولیه برمیگردند. بدون روغن کار کردن سوپاپ و یا پاره شدن تسمه تایم ممکن است به سوپاپ ها آسیب وارد کند.
 
وظیفه اصلی : کنترل ورود سوخت و هوا به سیلندر و خروج دود از آنها
 

سوپاپ

 
 
 

7- شاتون

شاتون یکی از قطعات مهم موتور خودرو  است که در همه خودروها به یک شکل است و از سه بخش سر بزرگ، ساق و سر کوچک تشکیل می شود . این قطعه ارتباط بین میل ‌لنگ و پیستون را برقرار کرده بصورتی که سر کوچک آن به پیستون و سر بزرگ آن به میل لنگ متصل می‌شود. این قطعه باید مقاومت لازم را در برابر ضربه‌های احتراقی پیستون داشته باشد و به همین جهت نیز از فولاد سخت ساخته شده است . کیفیت پایین، رخ دادن تصادفات شدید، نصب اشتباه، دنده معکوس در سرعت بالا، برداشتن کات آف یا همان محدوده ی قرمز دور موتور میتواند باعث شکسته شدن یا اصطلاحا بریدن شاتون شود.
 
وظیفه اصلی : ارتباط بین میل ‌لنگ و پیستون
 

شاتون

 
 
 

8-پیستون

پیستون قطعه ای استوانه ای شکل است که انرژی حاصل از احتراق سوخت درون سیلندر را توسط شاتون به میل لنگ انتقال می دهد . در خودروهای سواری معمولا از جنس آلومینیوم ساخته می‌شود. در واقع چهار مرحله موتورهای احتراق داخلی با حرکت پیستون صورت می‌گیرد. دور هر  پیستون تعدادی حلقه چدنی قرار دارد که رینگ پیستون نام دارد که در برابر حرارت بسیار مقاوم هستند و عمل عایق‌بندی پیستون‌ها را در سیلندرها انجام میدهند . از عوامل آسیب به پیستون میتوان به وجود مشکل در سیستم روغن کاری و سیستم خنک کاری یا رانندگی طولانی مدت با دور موتور بالا نام برد .
 
وظیفه اصلی : انتقال انرژی حاصل از احتراق به میل لنگ توسط شاتون
 
 
 
پیستون
 
 
در پایان توجه شما را به کلیپ کوتاه عملکرد موتور جلب مینماییم تا بطور کامل با نحوه کارکرد موتور آشنا شوید .
 
 
نکته مهم : اگر در هنگام شتاب گیری صدای تق تق موتور را شنیدید و یا چراغ روغن چشمک زن شد، در اسرع وقت خودروی خود را نزد مکانیک ببرید زیرا احتمال یاتاقان زدن موتور وجود دارد. در کل حتما در هنگام رانندگی به صداهایی  که از ماشین شنیده میشود حساس باشید و پیگیری نمایید . 
 
نتیجه گیری:
در این مقاله سعی کردیم تعدادی از اجزای مهم موتور خودرو را توضیح کوتاه دهیم و در مقاله های بعدی اجزای دیگری از موتور خودرو را خدمتتان توضیح میدهیم. هر چه بیشتر در مورد خودروی خود بدانیم بهتر میتوانیم از وسیله خود محافظت کنیم .  
 
شما از ما بپرسید!
*** شما مخاطبین عزیز می‌توانید سوالات یا مشکلات فنی موتورخودروی خود را درقسمت کامنتهای این صفحه با ما در میان بگذارید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند***

در

یکی از مسائل مهم در زمان خرید یک خودرو آپشن‌های آن است. به تجهیزات و امکاناتی که یک اتومبیل‌ به آن مجهز است ، آپشن خودرو می‌گویند؛ تجربه نشان داده است که مردم علاقه فراوانی به خودروهای پرآپشن یا اصطلاحا آپشنال دارند؛ البته امکان نصب تعداد زیادی از آن‌ها بر روی ماشین‌های معمولی هم وجود دارد ولی اکثر این آپشن ها مخصوص اتومبیلهای لوکس میباشد. تعدادی از آپشن‌ها جهت افزایش ایمنی و تعدادی برای زیبایی ظاهری اتومبیل کاربرد دارند.

در این مقاله از سری مقالات خانم مکانیک قصد داریم 8 آپشن از محبوب ترین آپشن های خودرو را به شما مخاطبین عزیز خانم مکانیک معرفی کنیم. اگر شما هم جزو کسانی هستید که می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره محبوب‌ ترین آپشن‌ های خودرو کسب کنید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

آپشن هایی که در این مقاله با آن آشنا خواهید شد :

1- سیستم استارت بدون کلید (Keyless Start)
2- ردیاب خودرو یا GPS
3- سقف متحرک یا سانروف و پانوراما
4- پارک‌کردن اتوماتیک (Auto Park)
5- نمایشگر شیشه جلو (Head-up Display)
6- کنترل پایداری الکترونیکی (ESP)
7- سامانه‌های دید در شب (Night Vision)
8- دوربین 360 و سنسور پارک

1- سیستم استارت بدون کلید (Keyless Start)

آپشن KlS، امکان باز و قفل کردن درهای ماشین و استارت موتور بدون نیاز به استفاده از کلید را برای شما فراهم می آورد. در این آپشن شیوه کار بصورتی است که راننده با استفاده از سوئیچ هوشمند در فاصله یک متری، قفل درها را با زدن دکمه مخصوص باز می‌کند و زمانی که پشت فرمان قرار می‌گیرد؛ با فشاردادن دکمه استارت، خودرو روشن می‌شود.

 سیستم استارت بدون کلید (Keyless Start)

نکته مهم: در بعضی از ماشین‌های جدید، برای حل مشکل هک‌شدن کد سوئیچ ، به صورت تصادفی بین سه تا هشت کد برای سنسور خودرو ارسال میگردد تا ایمنی آن افزایش یابد.

موارد استفاده : ورود و خروج به اتومبیل- روشن و خاموش کردن خودرو
استفاده شده در : دنا- هیوندای سوناتا- رنو داستر

2- ردیاب خودرو یا GPS

 

GPS یک دستگاه کوچک سیم‌کارت‌‌خور است که به صورت جداگانه بر روی ماشین نصب می‌شود؛ با فعال شدن این آپشن، یک نقشه گرافیکی بر روی مانیتور خودرو نمایش داده می‌شود تا راننده بتواند مسیریابی درستی تا مقصد مورد نظرش داشته باشد.

ردیاب خودرو یا GPS
با GPS این امکان برای شما فراهم می‌شود که در صورت سرقت خودرو ، مسیر حرکتی آن را دنبال کنید. از دیگر امکانات دستگاه GPS می‌توان به خاموش‌کردن اتومبیل از راه دور، اطلاع‌رسانی هنگام ضربه‌زدن به اتومبیل و هشدار باز شدن درب یا روشن ‎شدن موتور اشاره کرد.

موارد استفاده : مسیرهایی که راننده آشنایی با آن ندارد- پیدا کردن کوتاه ترین مسیر-پیدا کردن اتومبیل سرقت شده
استفاده شده در: دنا- هیوندای آزرا

3- سقف متحرک یا سانروف و پانوراما

 
تفاوت پانوراما و سانروف در این است که  پانوراما یک نوع سقف شیشه ای است که تمامی مساحت سقف اتومبیل را پوشش میدهد. بطوریکه سرنشیان عقب وجلوی خودرو دید کاملی نسبت به آسمان پیدا میکنند.
 
سقف پانوراما
 
 
ولی سانروف سقف متحرکی است که تنها بخشی از سقف خودرو(حدود یک سوم از کل) را شامل می‌شود.حالات و زوایای باز شدن سانروف می تواند مختلف باشد. سانروف همچنین می تواند با زاویه ای به سمت بیرون باز شود که به تهویه داخل اتاق کمک کند.
 
سانروف
موارد استفاده: جاده های زیبا- هوای گرم- هنگام عروسی
استفاده شده در: جک اس 5- کیا سراتو- لیفان ایکس 50
 
 

4- پارک‌کردن اتوماتیک (Auto Park)

این آپشن به شما این امکان را می دهد که اختیار پارک را به اتومبیل بسپارید تا خودرو با محاسبه فضای موجود با استفاده از سنسورهای تعبیه شده و فرمول پارک تعریف شده، خودروی شما را به راحتی پارک کند.
 
پارک‌کردن اتوماتیک (Auto Park)
با روشن کردن آپشن پارک اتوماتیک ، خودرو با اندازه زدن فضای موجود در صورت مناسب بودن فضا ، روی صفحه نمایش پیام مربوط را نمایش میدهد . تمامی مراحل با جزییات کامل روی صفحه نمایش به راننده نشان داده می شود. راننده نیز در کل فرآیند پارک روی سرعت خودرو کنترل دارد.
 
موارد استفاده : پارک در فضاهای کم- پارک در خیابان های پرتردد
استفاده شده در: تویوتا پریوس
 
 
 

5- نمایشگر شیشه جلو (Head-up Display)

هدآپ دیسپلی (HUD) آپشن شگفت ‌‌انگیز جدیدی است که تمام اطلاعات ضروری ماشین را بر روی شیشه جلو یا صفحه نمایش شفاف خود به نمایش می‌گذارد .
 
هد-آپ-دیسپلی
ایده اصلی پشت طراحی این سیستم، افزایش تمرکز حواس رانندگان بر روی مسیر است. اطلاعات ضروری خودرو در جایی نشان داده می شود که رانندگان باید به آن نگاه کنند. همین امر سبب می شود تا رانندگان زمان کمتری را صرف نگاه کردن به موبایل و یا سایر سیستم های قرار گرفته در داشبورد خودرو یا پشت فرمان کنند. بدین ترتیب، تمرکز بیشتر بر روی مسیر باعث تصادف کمتر و رانندگی ایمن تر برای سرنشینان است.
 
 
موارد استفاده : نمایش سرعت – وضعیت بنزین – نقشه‌های مسیر یابی و غیره بر روی شیشه جلو
استفاده شده در : لکسوس RX350، رنو تلیسمان، فولکس پاسات، بی ام و 528
 
 

6- کنترل پایداری الکترونیکی (ESC)

بطور کلی هنگامی که این سامانه انحراف خودرو را به علت حواس پرتی راننده یا هر دلیل دیگری تشخیص می‌دهد، جهت کمک به راننده اقدام به ترمز گرفتن خودکار برای هدایت خودرو به مسیر مورد نظر راننده می‌کند.
 
کنترل پایداری الکترونیکی
این ترمزها می‌تواند به صورت جداگانه بر روی هر یک از چرخ‌های خودرو اعمال شود.. در برخی از مدل های پیشرفته این سامانه به منظور کنترل بهتر و دقیق تر مقداری از قدرت و نیروی موتور کم می کند تا خودرو دچار انحراف ، تصادف و یا چپ کردن نشود.
موارد استفاده : جاده های پرپیچ- پیچ های با زاویه بیش از 30
استفاده شده در: تویوتا پرادو- کیاسراتو
 
 

7- سامانه‌های دید در شب (Night Vision)

سیستم دید در شب یاNight Vision ، مجهز به یک دوربین و سیستم مادون قرمز است که مسیر رانندگی را از مادون قرمز دریافت و به صورت سیاه و سفید (مانند نگاتیو عکس) بر روی یک نمایشگر نشان می‌دهد و در نتیجه راننده را از وضعیت جاده مطلع می‌سازد . این امکان یکی از آپشن‌های بسیار محبوب برای افرادی است که بیشتر در شب و جاده‌های کم نور و بین شهری رانندگی ‌می‌کنند .
 
دید در شب
موارد استفاده : شب- تونل های تاریک
استفاده شده در: بنز S500- بی ام و Z4
 
 

8- دوربین 360 و سنسور پارک

 
دوربین 360 درجه
آپشن دوربین ۳۶۰ درجه، یک نمای کلی از تمام فضای اطراف خودرو را در اختیار راننده قرار می‌دهد. این آپشن از چهار دوربین تشکیل شده است . این دوربین ها در جلو ، عقب و زیر آینه های جانبی تعبیه شده اند. کامپیوتر مرکزی خودرو، تصاویر تمامی این دوربین‌ها را باهم ادغام کرده و یک تصویر کامل (۳۶۰ درجه) از نمای بالای اتومبیل در اختیار راننده قرار می‌دهد. . سنسورهای پارک هم حسگرهایی هستند که در چهار طرف خودرو قرار داده می‌شوند تا در صورت نزدیکی بیش‌ازحد اتومبیل به هرگونه مانعی، با اعلام هشدارهای صوتی راننده را از امکان بروز حادثه آگاه سازند.
 
موارد استفاده : پارک کردن- دنده عقب گرفتن در مسیرهای پرعبور- ورود و خروج پارکینگ منزل یا محل کار
استفاده شده در : تویوتا لندکروز- تویوتا پرادو- کیا سورنتو
 
 
نکته مهم : حتما توجه داشته باشید خودروهایی که دارای آپشن هستند مخصوصا نسخه های وارداتی کشورهای عربی، امکان تقلب و عدم عملکرد صحیح آپشنها در آنها بسیار بالاست.مثلا ممکن است خودروهای 8 ایربگ را با 4 ایربگ آنهم نصب شده بخرید! یا ممکن است آپشنها به درستی کار نکنند! یعنی مثلا سانروف بدرستی باز و بسته نشود یا سنسور باران در موقع بارندگی قالتان بگذارد و … پس حتما قبل از خرید از عملکرد صحیح آپشنها اطمینان حاصل نمایید.
 

نتیجه گیری

از میان تعداد بیشماری از آپشن‌های مفید و پرکاربردی که در خودروهای مختلف مشاهده می‌شود، در این مقاله سعی شد تا ضمن معرفی محبوب‌ترین آپشن‌های موجود در دنیای خودرو، عملکرد آن‌ها نیز به‌صورت مختصر توضیح داده شود.

شما از ما بپرسید!
*** شما مخاطبین عزیز می‌توانید سوالات یا مشکلات فنی خودرویی خود را درقسمت کامنتهای این صفحه با ما در میان بگذارید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند***

در

نکته دیگری که می تواند به شما در شروع زندگی سبز کمک کند این است که کمی بیشتر راه بروید. بسیاری از مردم به طور مرتب مسافت های کوتاه را صرفاً برای خرید یک چیز در بازار محلی آنها می گذرانند. اگر فقط به فروشگاه راه بروید ، می تواند زمان کمتری ببرد ، زیرا دیگر نیازی به تعیین محل پارکینگ ندارید ، بلکه در هزینه های خود در مصرف بنزین صرفه جویی می کنید و به صرفه جویی در …

در

نکته دیگری که می تواند به شما در شروع زندگی سبز کمک کند این است که کمی بیشتر راه بروید. بسیاری از مردم به طور مرتب مسافت های کوتاه را صرفاً برای خرید یک چیز در بازار محلی آنها می گذرانند. اگر فقط به فروشگاه راه بروید ، می تواند زمان کمتری ببرد ، زیرا دیگر نیازی به تعیین محل پارکینگ ندارید ، بلکه در هزینه های خود در مصرف بنزین صرفه جویی می کنید و به صرفه جویی در …